Наше місто


Цюрупинськ розташований на півдні України, за 4 км від Херсона. Місто має Т-подібну форму. Із заходу на схід простягається на 4 км, з півночі на південь - на 9 км, по периметру - 29 км. Середня висота над рівнем моря - 9 м. Площа становить 60 км².
Клімат помірно континентальний. Середня температура січня - 2,5 C, найнижча зафіксована – 21 C. Середня температура липня становить +25 C, найвища зафіксована +46 C. Кількість опадів приблизно 425 - 450 мм.
Природно-ресурсний потенціал міста становлять ліс, підземні поклади прісної води та пісок. На під'їзді до міста розташоване йодове озеро з лікувальними властивостями. На схід від міста розташовані Олешківські піски - друга за розмірами пустеля Європи, навколо яких зеленіє 45 тис.га соснового лісу, багатого на дичину та гриби. Екологічно чисте та безпечне навколишнє середовище забезпечує хвойний ліс, який очищає та збагачує киснем повітря, а наявність річок, озер та плавнів створює хороший мікроклімат.
Історія
У 1084 перша згадка про Олешки (Олешшя) - місто у складі Київської Русі.
У 1711-1728 роках недалеко від Олешок розташовувалась Олешківська Січ.
З 1802 до 1920 року Олешки були центром Дніпровського повіту Таврійської губернії.
У 1928 році місто було перейменоване на Цюрупинськ, на честь радянського діяча Олександра Цюрупи.
Населення
Цюрупинськ - невід'ємна частина Херсонської агломерації. В радянські часи існував план з'єднати Херсон із цим містом.
Рік
1930
1946
1960
1974
1986
1990
2007
Чисельність мешканців
10000
9000
12300
19700
40000
51600
41100
В 1920-30-х роках населення міста мало тенденцію до повільного зростання, фактичний приріст населення становив приблизно 0,3%. В роки Німецько-радянської війни населення міста зменшилось порівняно з 1920 роком на 17%.
В роки радянської влади з 1950 по 1990 роки населення зростало на 1,5-2% на рік. Після будівництва целюлозно-паперового комбінату в 1960 році спостерігався швидкий міграційний приріст населення, що зумовив розвиток соціальної сфери в місті і будівництво нового мікрорайону Житлоселище. У 1990-х через економічну і соціальну кризу кількість мешканців Цюрупинська знизилась, проте до 2001 року населення стабілізувалось. Існує тенденція до зростання народжуваності та зниження рівня смертності.
В 1939 році українці становили 82% всього населення міста, а в 1980 - не більше 76%. Чоловіків було 48%, жінок - 52%.
Промисловість
Місто розташоване поблизу Олешківських пісків, що дало можливість побудувати тут завод сухих будівельних сумішей. Олешківський пісок є ідеальною складовою для таких сумішей, адже в процентному співвідношенні містить багато кварцу.
У Цюрупинську працює паперовий комбінат - єдине місце в Україні, де виробляють  папір для фільтрів машин.
У місті також працюють маслоробний та виноробний заводи і завод металевих виробів, швейна фабрика, рибне господарство Херсонського рибокомбінату та Нижньодніпровська науково-дослідна станція для заліснення пісків і виноградництва на пісках.
З 2005 року працює завод безалкогольних напоїв ДП «СІТІ-АКВА».
У Цюрупинську зареєстрований 41 суб'єкт підприємництва - юридичних, та 87 суб'єктів підприємництва - фізичних осіб. Місто має значний потенціал розвитку будівельних та дорожніх організацій; тут зароджується конкурентне середовище серед фінансово-кредитних установ (діють представництва трьох банків).
Соціальна інфраструктура
У місті діють:
  • 3 середні загальноосвітні школи (Цюрупинська гімназіяЗОШ I–III ступенів № 2ЗОШ I–III ступенів № 4)
  • 3 будинки-інтернати
  • 4 дитячих садочки
  • Центр культури та дозвілля ім. Т.Г.Шевченка
  • Районна бібліотека для дорослих, Районна бібліотека для дітей, три міських бібліотеки
  • Дитяча музична школа
  • Районний краєзнавчий музей
  • Центр дитячої та юнацької творчості
  • спортивна школа, 3 спортивні клуби, стадіон та станція юних техніків.
Транспорт
Через Цюрупинськ проходить автотраса міжнародного значення М17, що збігається з європейським автошляхом Е97, а також регіональна дорога Р57.
Пасажирські транспортні підприємства СП «Ямак» та ВАТ «Цюрупинськ-автотранс» здійснюють перевезення пасажирів у межах району та обласного центру.
Зв'язок
Послуги зв'язку абонентам надає центр електрозв'язку № 5 ВАТ "Укртелеком".
Енергетика
Комунальні підприємства:
  • МКП «Комбінат комунальних підприємств»
  • МКП «Водоканал»
  • МКП «Цюрупинськтеплокомуненерго»
  • МКП «Теплотехнік»
  • МКП «Цюрупинськ-комунгосп»
  • КП «Цюрупинськ-сервіс»
Засоби масової інформації
  • Газета «Вісник Олешшя»
  • Газета «Наше місто Цюрупинськ»
  • МП «Тоніс» (кабельне телебачення)
  •  «Цюрупинск online» (онлайн спільнота цюрупинчан)
Пам'ятки
·       Олешківська Січ Славного Війська Запорізького Низового (1711-1728). Заснована, як і Кам'янська, запорожцями, що підтримали повстання Мазепи 1708-1709 рр. Перебувала під протекторатом Кримського ханства. З історією Олешківської Січі пов'язані імена кошового отамана Костя Гордієнка й графа Григорія Орлика. Досліджено залишки вала й куреня-напівземлянки.
·       Пам'ятний знак на честь Олешківської Січі (1991). Виготовлений із дерева скульптором Н.А.Гепардом у формі стилізованої арки-дзвіниці, увінчаної хрестом.
·       Фортеця (1772). Земляне укріплення типу «блок-форт». Імовірно, зведено запорізькою командою полковника Опанаса Ковпака, згодом реконструйоване під керівництвом  М.І.Кутузова. Добре збереглися земляні вали.
·       Успенський монастир. Заснований у 1896 році. На початку ХХ століття складався з Успенського собору, трапезної, дзвіниці, каплиці, келій, господарських будівель, огорожі з вежами, - усе в російсько-візантійському стилі. У роки радянської влади більшість будівель комплексу було зруйновано. До наших днів зберігся тільки один будинок початку XX століття, декорований у псевдоруському стилі.
·       Фамільний склеп-каплиця Панкеєвих (початок ХХ століття). Споруджений у стилі неокласицизму. Належав купецькій родині Панкеєвих - відомих благодійників Дніпровського повіту Таврійської губернії.
·       Могила полковника Федора Піроцького (1898). Над могилою винахідника трамваю, що походив із козацької старшини, спочатку була встановлена мармурова плита, яка в радянський час була доповнена стелою з барельєфом ученого.
·       Комплекс споруд повітової лікарні (початок ХХ століття). Побудований на кошти лікаря К.І.Ельяшева. Складається з центрального корпусу, будинку лікаря та скверу з могилою К.І.Ельяшева. Становить інтерес як зразок лікарняної забудови садибного типу.
·  Синагога (друга половинаХІХ століття). Споруджена в неоренесансних формах з ремінісценціями неокласицизму. Стіни насичені ліпним декором.
·       Земська школа (1880-ті роки). Споруджена в стилі неокласицизму в дусі типових проектів навчальних будинків.
·       Міське училище (кінець ХІХ  початок ХХ століття). Споруджена в стилі неокласицизму. Первісний декор фасадів, ймовірно, втрачений.
·       Особняк городничого (початок ХХ століття). Споруджений у формах ренесансно-барочних стилізацій.
·       Пам'ятник Миколі Кулішу. Встановлений на честь видатного українського письменника й драматурга М.Г.Куліша, життя та діяльність якого пов'язані з Олешками. Скульптор - Шапко Іван Григорович.
·       Меморіал «Борцям за Волю України», встановлений поблизу міста влітку 2007 року.
Персоналії
У місті народилися:
·     Бєгіу Денис Олександрович (1994–2014) - військовий, загинув при виконанні бойових обов'язків, під час АТО.
·     Кіпішинов Геннадій Юрійович (?-2014) - військовий, загинув при виконанні бойових обов'язків, під час АТО.
·     Куліш Володимир Миколайович (1917-?) - український письменник. Псевдоніми - Степан Євин, Серафима Гусочка. Член АДУКу - Асоціації Діячів Української Культури.




Немає коментарів:

Дописати коментар